historia      


 „Każdy rozpozna bez trudu zastalowskie przedszkole. W okalającym je ogrodzie, obok huśtawek i zjeżdżalni stoi miniaturowy wagon, symbolizujący charakter produkcji zakładu. Zastal. Obejmuje opieką przedszkolną ponad 130 dzieci swoich pracowników, jednak miejsc w stosunku do potrzeb jest ciągle za mało. Wszak Zielona Góra to miasto młodych ludzi” – tak pisano  o nas w ówczesnej prasie. Przedszkole utworzone  w 1947 r, mieściło się początkowo w ciasnym, ponurym budynku przy ul. Świetojańskiej, obok Gazowni Miejskiej, a pierwszym kierownikiem przedszkola została Zofia Szypur 

        W 1955 roku został oddany do użytku jednopiętrowy gmach nowego przedszkola, który zakład wybudował kosztem 1mln 281tys złotych. Dzieci przeniosły się do wygodnych, jasnych sal, a  wyposażenie i większość urządzeń do gier i zabaw sporządzili sami zastalowcy w ramach produkcji ubocznej. Staraniem załogi powstał ogród czyli zielona oprawa przedszkola, zdrowe i ładne miejsce zabawy i wypoczynku przedszkolaków. Dyrekcja przedszkola starannie dobiera wychowawczynie przedszkola, wykwalifikowane i rozmiłowane w swojej odpowiedzialnej pracy z dziećmi. Nad zdrowiem dzieci czuwają lekarz i higienistka, a dentysta z zakładowego Ośrodka Zdrowia zapewnia im pomoc stomatologiczną. Nadzór nad działalnością przedszkola sprawuje Komitet Rodzicielski.

         Lata płyną, życie toczy się dalej, przedszkolaki rosną, odchodzą do szkoły, przychodzą nowe dzieci, a wraz z nimi nowa dyrekcja - pani Janina Najdychor, która swoje rządy obejmuje w maju 1960 roku. W przedszkolu funkcjonują cztery grupy: maluchy, młodsze średniaki, starsze średniaki i starszaki. Dzieci uczą się, bawią, wyjeżdżają na wycieczki i miło spędzają czas. W kronice przedszkolnej czytamy „Mijały dni, tygodnie, miesiące, budynek przy Warskiego stał niczym twierdza na wzniesieniu, nie zmienił się, choć w jego wnętrzu zdobyło wiedzę wielu przedszkolaków".

         30 czerwca 1962 roku kierowniczka oddała prym władzy swojej następczyni Janinie Garsznykktóra rządzi ,troskliwie dba o dzieci, wymyśla niespodzianki. Telefon do zakładu i już dzieci jadą na zdrowotne wycieczki do lasu, by pooddychać świeżym powietrzem i zgłębić tajniki przyrody. Biorą udział w obchodach odzyskania niepodległości przez miasto idąc z chorągiewkami i kwiatkami, aby złożyć hołd pod pomnikiem przy Placu Bohaterów, pomagają odśnieżyć miasto podczas śnieżycy w marcu 65 roku sprzątając teren wokół przedszkola.

       W latach 1967/8 wspólnie z rodzicami dyrekcja przedszkola zasadziła ponad 3000 krzewów, zakład dla każdej z grup ufundował po jednym domku, na placu zabaw pojawiły się nowe piaskownice, przedszkole nabrało koloru.

         W 1974 roku dyrektorem przedszkola została pani Roślewska, która sprawowała rządy krótko, ok. jednego roku. W latach 1975/76 zbyt duża liczba nieprzyjętych dzieci pracowników zastalu powoduje, ze Dyrekcja w porozumieniu z władzami oświatowymi otwiera dwa nowe oddziały. Nowym dyrektorem przedszkola zostaje p. Łucja Kibała.

        Ważnym wydarzeniem w życiu przedszkola było przekazanie w październiku 1976 roku przedszkola zaodrzańskich Zakładów Przemysłu Metalowego Zastal władzom oświatowym Urzędu Miejskiego, a w październiku 1977 roku pomiędzy przedszkolem a przedsiębiorstwem budowlanym Nadodrze zawarto umowę w ramach pomocy finansowej, rzeczowej i remontowej.  Społecznym zastępca na rok szkolny 1977/78 zostaje pani Władysława Miczyńska, Wszystkie nauczycielki podnoszą swoje kwalifikacje, wzbogacają swój warsztat pracy. W czerwcu 1980 roku pożegnano po 25 latach pracy na stanowisku intendentki przedszkola panią Kazimierę Appelbaum, a w swoich skromnych progach powitano nową, młodą intendentkę – p. Janinę Jagiełło.

      Lata 1981/82 to bardzo trudny okres w życiu przedszkola, które przyjęło w swoje progi grupę dzieci z PP – 34 na czas remontu tamtejszej placówki. I tak goście zajmują salą gimnastyczną, gdzie wcześniej leżakowały maluchy.

       Innym ważnym okresem w życiu przedszkola i Polski było wprowadzenie 13 grudnia stanu wojennego. Z tego powodu ustalono w placówce dyżury, które po zakończeniu działalności   przedszkola trwały do godziny 21.30. Sytuacja była bardzo trudna, na pomoc dzieciom i rodzicom wyrusza Komitet Rodzicielski, który załatwia wszystkim niezbędny do codziennego użytku szampon do włosów..

      W 1990 roku żegnamy ze smutkiem panią dyrektor Łucję Kibałę, która odchodzi na zasłużoną emeryturę, a w swoich progach witamy nową panią dyrektor Zofię Kozańską, która rządzi niepodzielnie przez 12 lat. W styczniu 2002r. dotychczasowa dyrektorka odchodzi na zasłużoną emeryturę, a od tego czasu  do września 2002 roku osobą pełniąca obowiązki dyrektora zostaje  dotychczasowy zastępca dyrektora - p. Ewa Kuczak, która po dzień dzisiejszy  sprawuje funkcję dyrektora. Podczas swoich kadencji wprowadziła wiele pozytywnych zmian oraz przeprowadziła gruntowne remonty placówki, które nie byłyby możliwe bez pomocy finansowej Urzędu Miasta oraz środków pochodzących z projektów finansowanych przez Unię Europejską.

   


Kadra pedagogiczna: W górnym rzędzie:  p.Najdychor, brak danych, Maryla Gendera, W dolnym rzędzie: Gołąbek Czesława, Irena Zacharek, Anna Kozłowska 

Komitet Rodzicielski wraz z personelem pedagogicznym przedszkola 

Genowefa Wasilewska-Deciuk 

Janina Garsznyk 

Irena Zacharek 


Janina Garsznyk 

Przedstawiciel KR

brak danych

 Irena Zacharek 

Irena Skórska